SHOP PRODUCTS
Houzz Logo Print
foodonastump

Unit Price - A rant and a warning

foodonastump
last month
last modified: last month

Maybe I just didn’t notice before, but incteasingly I’m fjnding that the unit prices advertised on Amazon are incorrect, which pretty much defeats the purpose. Here's my latest. Mutti organic passata is sold in 19.7 oz bottles.

A 3-pack is $19.99, Mulyiply 19.7 by 3, then 19.99/59.1=$.34 an ounce.

A 12-pack is $48.75. 48.75/236.4=$.21 an ounce.

That’s a 38% savings if buying the 12-pack, but you’d never know it by the advertised price:



Comments (46)